KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8692223
*
nr 869 2223
Liling Nyström
(1913-1977), Sverige
Gouache, Liling Nyström (1913-1977), Parad, 30 x 24 cm
Liling Nyström, svensk målare och tecknare född i Nora 1913, död 1977.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 januari 2014
kl 20:40:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/1 07:57:35
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Liling Nyström
Liling Nyström, svensk målare och tecknare född i Nora 1913, död 1977.
Läs mer om Liling Nyström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache liling nyström parad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
*
Liling Nyström
Liling Nyström, svensk målare och tecknare född i Nora 1913, död 1977.
Läs mer om Liling Nyström
nr 869 2223
Liling Nyström
(1913-1977), Sverige
Gouache, Liling Nyström (1913-1977), Parad, 30 x 24 cm
Liling Nyström, svensk målare och tecknare född i Nora 1913, död 1977.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 januari 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/1 07:57:35 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Liling Nyström
Liling Nyström, svensk mÃ¥lare och tecknare född i Nora 1913, död 1977.Läs mer om Liling Nyström
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache liling nyström parad svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25